12 yaşından beri itfaiyeci olarak çalışıyor ve bugün ülkenin en eski kışlasını işletiyor.

Yenilmez

Active member
Carlos Milanesi, evinin balkonundan bölgede olup bitenleri dikkatle izlemeye başladığında ancak sekiz yaşındaydı. La Boca Gönüllü İtfaiye İstasyonu. Gelişler, gidişler, siren sesleri, koşular Barracas'ta doğan o çocuğun tüm dikkatini çekti. Şu anda 55 yaşında, başkan olarak içindeki tutkuyu yaşıyor ve bu Pazar, Gönüllü İtfaiyeciler Günüilk adımlarının nasıl olduğunu hatırlayın.

Carlos henüz 8 yaşındayken ailesi La Boca'daki Brandsen 567'ye taşınmaya karar verdi. “İtfaiyecilere çok bağlılığım vardı, ne zaman başımı göstersem saatlerce bakardım. O anda üstü açık bir pompa kullanıldı, kabini yoktu ve pompacı gittikten sonra ileri geri koştukları ve değiştikleri dikkatimi çekti. Ayrıca özel bir karbüratörü vardı, onu itmek zorundaydınız çünkü aksi takdirde boğulacaktı ve bununla işbirliği yapmama izin vermişlerdi” diye anımsıyor.

Milanesi her şeyi sanki dün olmuş gibi hatırlıyor. “12 yaşındaydım, bir Salı öğleden sonraydı”Bir itfaiyecinin onu elinde bir topla görüp oyunu paylaşmaya davet etmesi üzerine fazla düşünmeden şöyle diyor:

Adam ona “Gel, aşağı in ve topu al” dedi. Heyecanla ve büyük bir duyguyla oynamak için koştu. “Sanki Maradona'yla, Messi'yle oynuyordum. Anneme 'Bugün itfaiyecilerle oynadım' dedim. Onlarla birlikte olmayı, onlarla etkileşime girmeyi sevdim” diyor.

“26 Ekim 1981'de, aşağı yukarı akşam 5 ile 7 arasında top oynuyorduk ve alarm çalmaya başladı. Prosedürlerin ne olduğunu zaten biliyordum, uzun süredir kışlaya girmeden onlarla etkileşim halindeydim. İtfaiyeciler dışarı çıktı ve ben elimde topla yalnız kaldım. Ve o anda patron geldi. O benim kim olduğumu biliyordu, ben de onun kim olduğunu biliyordum. Kapıda duruyordu ve bana orada ne yaptığımı sordu, ben de ona cevap verdim ve o da bana babamla konuşmak istediğini söyledi” diyor.

La Boca itfaiyecilerinin kendine özgü kıyafetlerinde mavi ve sarı. Fotoğraf Juano Tesone

Mesaj bir uyarı değildi, Carlos için kötü bir numaraydı. İtfaiye şefi onun yoğun ilgisini dikkatle görmüş ve babasına oğlunun da katılabileceğini teklif etmişti.

Annem gelmemi istemedi ama babam istedi., benimle ilgileneceklerinden emindim. İşte o zaman kuruma girdim. 12 yaşındaydım ve tarih 21 Ekim 1981'di. Herkes benimle çok ilgilendi, eğitti, hortumları çektirdi. Ancak daktiloyla kayıtların idari kısmını yaptığım her şeyden çok, patronun bir nevi özel sekreteriydim ama aynı zamanda da öğrendim” diyor.

Carlos (soldaki ilk kişi) 12 yaşındayken La Boca kışlasının müdürleriyle birlikte.
Carlos (soldaki ilk kişi) 12 yaşındayken La Boca kışlasının müdürleriyle birlikte.

İtfaiyeciler kışlanın yanı sıra Carlos'u da istiyordu. Üniversite diploması alacağım. İş Güvenliği ve Hijyen Mühendisliği okumaya bu şekilde karar verdi.

“Öğrenirken itfaiyeciler hakkında çok şey okudum, kitap ödünç aldım. Bu beni bir itfaiyeci olarak şekillendirdi. Hafta sonları dışarı çıkmadım ya da bir matineyle tanışmadım. Kendimi her zaman buna adadım” diyor.

İtfaiyeci kıyafetleri kışlalarda asılı.  Fotoğraf Juano Tesone
İtfaiyeci kıyafetleri kışlalarda asılı. Fotoğraf Juano Tesone

Carlos, 1996 yılında 27 yaşındayken La Boca Gönüllü İtfaiye Departmanının müdür yardımcısı oldu; öyleydi kurumun en genç müdürü. Birkaç yıl sonra gençliği ve tecrübe eksikliği nedeniyle emekli oldu. “50 yaşımda döneceğime söz vermiştim ama 2004'te tekrar kışlaya girdiğimde ekonomik durumun çok hassas olduğunu gördüm, yani mesleğim, kuruma olan bağlılığım, sevgim, bağlılığım, ve “Ben kaldım” diyor.

Milanesi'nin aynı görevi üstlenmesinin üzerinden 20 yıl geçti. Herkes onu 12 yaşındayken olduğu gibi selamlamaya devam ediyor. “Onlar için hâlâ Carlito'yum çünkü beni çok küçüklüğümden beri tanıyorlar” diyor. “Geriye dönüp baktığımda her şeyin aynı zamanda ailem sayesinde olduğunu görüyorum çünkü onlar bana her zaman yardımcı oldular. Mesela benden iki yaş küçük olan, siren çaldığında beni arayan, üstümü değiştirmeye yardım eden kardeşimi ya da yağmur yağdığında ceketimi arayan kız kardeşimi hatırlıyorum” diyor. buna son ver İtfaiyeci olmak “bir onurdur”.

Kışlanın girişindeki pankartta La Boca Gönüllü İtfaiyecilerinin tarihi anlatılıyor.  Fotoğraf Juano Tesone
Kışlanın girişindeki pankartta La Boca Gönüllü İtfaiyecilerinin tarihi anlatılıyor. Fotoğraf Juano Tesone

İz bırakan anlar

Meslektaşlarının ona verdiği isimle “Carlitos” bunu hissettiği zamanı hatırlıyor. hayatı tehlikeye atıldı 1985 yılında. “Canale fabrikasındaki yangına girdiğimizde olacakların çok büyük olduğunu gördük. Parti duvarlarında bazı çatlaklar görmüştük. Koştuk ama birkaç saat sonra bir ses duyuldu ve çökme yaşanmaya başladı” diyor.

Milanesi saniyeler içinde sarıldı duman ve tuğlalarla karışık bir toz bulutu vücudunun üzerine düşüyordu. “Umutsuzca ışık, oksijen ve hava arıyordum. Birkaç dakika sürdü ama benim için sonsuzluktu. Hayatımı kaybetmekten korktum” dedi.

Adam birçok yangına katılmış ve bazıları hala retinasında duruyor. Dock Sud'daki Perito Moreno Tankeri, 1984 yılında. “Geminin bulunduğu yerden dolayı karmaşık bir yangındı. Bu bir felaket olabilirdi ama biz bunu durdurmayı başardık. O anı her zaman hatırlıyorum çünkü çok büyük bir yangındı” diye açıklıyor.

Carlos bunu unutmadı en son trajedi2014 yılında Iron Mountain'ınki. “Bir meslektaşımız, yakınlarda yaşayan yöneticilerin acilen oraya gitmelerini istedi. O sırada bir duvar yıkıldı ve birçok itfaiyeci öldü. Hiçbir kurtarma operasyonuna katılmasam da arkadaşlarımın acısını hissettim. Hiç bu tür bir deneyim yaşamamıştık” diyor acıyla.

“Bir an oldu çok zor dayanmak, çünkü insanlar arasında en bulaşıcı duygulardan birinin acı olduğuna inanıyorum. Ama aynı zamanda sorumluluğum, bocalamamam anlamına da geliyordu çünkü bu onların bir yere sığınmak zorunda kaldıkları bir andı” diye ekliyor.

Milanesi, teknik direktör olarak yangınlara katılmıyor ancak yine de maç sırasında adrenalini ayaklarında hissetmeye devam ediyor. siren sesini duy. “Katılma arzusu ve gitme isteği ortadan kalkmıyor” diye itiraf ediyor. Ancak büyük bir vaka olduğunda dışarıdan meslektaşlarına eşlik etmek üzere mekana gidiyor.

Erkekler bunu daha iyi yapar. Onlara büyük bir hayranlığım var. Görevimden, fiziksel durumumdan, zamanlamamdan ve acil durumdan dolayı yangına gidemedim ama onların bunu benden daha iyi yaptıklarını biliyorum, diye belirtiyor. İtfaiyeci olmak her zaman öyledir ama bugün onlar benden daha fazla itfaiyeci” diye belirtiyor.

Kışla kutlaması

Bu Pazar hem Carlos hem de diğer meslektaşları onun gününü kutlayacaklar ancak bu sadece sıradan bir tarih değil: Onun büyüdüğünü gören kışlalar ne fazla ne de az 140 yaşında olacaktır.. Bu nedenle saat 10.30'dan itibaren Don Pedro de Mendoza Bulvarı'nda saat 17.00'de onlarca itfaiye teşkilatı ve itfaiye aracının ait oldukları yerin karakteristik renkleriyle katılacağı büyük bir geçit töreni düzenlenecek: Mavi ve sarı.

La Boca Gönüllü İtfaiye İstasyonu kuruldu 2 Haziran 1884 ülkeye ilk yerleşen ve o günden bu yana topluma kesintisiz hizmet veren kişi oldu. Mevcut binası 1900 yılında açıldı.

İtfaiye araçlarının üzerindeki itfaiyecilerin tarihi fotoğrafı.  Kışla ülkede kurulan ilk kışla oldu.
İtfaiye araçlarının üzerindeki itfaiyecilerin tarihi fotoğrafı. Kışla ülkede kurulan ilk kışla oldu.

Kışlada, “La Arjantin” adı verilen ülkenin ilk itfaiye aracı korunuyor. 1886 yılında Liman Kaptanlığından bağış olarak alınmıştır. La Boca Gönüllü İtfaiyecilerin örneği, yıllar boyunca, ülke çapında benzer organların oluşturulması.

Bu Pazar tüm komşularını bekliyorlar, böylece sıcak çikolatanın ve harika bir geçit töreninin tadını çıkarmanın yanı sıra, her kışla tesisinin tarihini öğrenip görebilirler.