başkalarının gözü haline gelen ve koşmaya yeni bir anlam bulan amatör sporcular

Yenilmez

Active member
“Koşan herkes bir şeylerden kaçar.” 50 yaşındaki Ariel Scavo'yu düşünüyor. 14 yıldan fazla bir süre önce aşkta yaşadığı hayal kırıklığı nedeniyle koşmaya başladı. Çoğu insanın tanıdığı adıyla “Pájaro” bir yıl boyunca koştu ve kendini rahat hissetmeye başlayınca rotaların tadını çıkarmaya ve etrafındaki insanları görmeye başladı. Ancak gerçek anlamını daha sonra, aynı zamanda yararlı olabileceğini keşfettiğinde buldu. Görme engelli sporcuların rehberi oldu. Asfaltta, dağda veya pistte şort, ayakkabı giymeyi, kilometreler kat etmeyi farklı bir anlam bulan diğer amatör sporcular da benzer bir deneyim yaşadı.

Yararlı hissetmek

“Bir gün yanımdan iki deli koştu. Biri diğerine bağlıydı. 'Çok fazla' dedim. Ritmi korumak için öğrencisini hangi öğretmen bağladı?'” diye hatırladı. Ancak daha sonra ödül töreninde “görme engelliler kategorisi” duyunca ne olduğunu anladı.

“Siyah gözlüklü ve beyaz sopalı kör insanlar hayal ettim. Bir yarışmaya katılabileceklerini hiç düşünmemiştim,” diye anımsıyor Pájaro ve o gün bir şeyler yapması gerektiğine karar verdiğini söylüyor. O da yaklaştı, yarışmacıyı tebrik etti ve gönüllü oldu. Bir hafta sonra kör bir kişiyle eğitime başladı.

Ariel artık kör ve görme engellileri de kapsayan ücretsiz eğitim klinikleri sunuyor. Ayrıca rehber olmak isteyenler için. “Bilgi sahibi olduğum yıllardan beri, İnsanlara benim için işe yarayan şeyleri sunuyorum.”diyor ve ekliyor: “Hayatım boyunca kendimi işe yaramaz hissettim. Gustavo Cerati'nin şarkısında da söylediği gibi, sen beni al diye ben seni alıyorum. İnsanlara gönüllü olarak yardım edebileceğimi keşfettiğimde, Kendimi yararlı hissetmeye başladım”.

9 Haziran'da “Pájaro”, Sebastián Duarte ile 15 kilometrelik yarışa rehber olarak katıldı. Bu, görme engelli doğmuş 38 yaşında bir atlet. “Bu noktada bir arkadaşla bir araya gelip bir süre koşuya çıkmak gibi” diye özetliyor.

Ekipman var. Sokak yarışlarında görme engellilere rehber olan amatör sporcuların başında, başkalarının gözü olma mesleğini diğer sporculara aktaran sarı renkli “Kuş” Aries Scavo yer alıyor. Fotoğraf: Matias Martin Campaya

Sebastián bir yıl önce engellilik belgesini aldı. Fıtık nedeniyle omurga ameliyatı geçirdiğini ve iyileşme süreci ne kadar zor olsa da ikinci şanslara inanmaya başladığını söyledi: “Bir süre önce eşimle birlikte spor salonundaydım ve ona oradaki tabelada ne yazdığını sordum. benim hakkımda. 'Neden koşuyorsun?' diye yanıtladı. Ayaklarımı sürümekten, bir yıllık iyileşmeden koşmaya kadar… benim için en iyisi bu. Bu yüzden ikinci şanslara inanıyorum” yorumunu yaptı ve koşmayı tavsiye etti “çünkü bu özgürleştirici, hiçbir şey düşünmüyorsun ve Bu insanın kendi kendisiyle kavgasıdır.”

Coşku iletmek

Florencia Viani de 50 yaşında. Kuş ona rehber olması için ilham verdi. “Koşmayı seviyorum, bunu yıllardır yapıyorum. Bir de birine eşlik edebilme meselesi dikkatimi çekti” diyor.

“Bu, size öğretmek isteyen birinin kulaktan kulağa ve iyi niyetidir. Ayrıca kör olan ya da arkadaşlığa ihtiyacı olan kişinin size karşı sabırlı olması, neye ihtiyacı olduğunu söylemesi. Bu, o bağda öğrenilen bir şeydir. “Bir formül yok” diye temin ediyor. Rehberin sınırlarını bilmesinin ve ekibe güven duyulmasının önemli olduğunu ekliyor.

Ekipman var.  Sokak yarışlarında körlere rehber olan amatör sporcular.  Fotoğraf: Matias Martin Campaya
Ekipman var. Sokak yarışlarında körlere rehber olan amatör sporcular. Fotoğraf: Matias Martin Campaya

Florencia, Ariel ile sosyal medya aracılığıyla iletişime geçti. Parque Sarmiento'da şahsen tanıştılar ve öğrenmeye başladılar. “Koşmayı seviyorum ve daha da çok koşmayı ve birine yardım etmeyi seviyorum. Güzel olan şey, sporun ötesine geçen bir dostluk bağının da oluşmasıdır” diye anlatıyor.

Haziran yarışında Florencia, görme engelli 34 yaşındaki koşucu Jonathan Tisera'ya rehberlik etti. 5 aydır haftada 3 gün birlikte antrenman yapıyorlar. Florencia için konuşma, bağın güçlendirilmesi açısından çok önemli. “Hayattan bahsediyorduk. Benim için tahmin edebilmek önemli, buna ihtiyacı olmasa da, ama bu bana daha fazla güvenlik sağlıyor ve daha sakin kalıyorum. Benim için eşlik ettiğim kişiye dikkat etmek, özellikle de onların incinmemesi için çok önemli” diyor.

Jonathan geçen yıl koşmaya başladı. “Benim durumumda görme bozukluğum var, görebiliyorum ama çok hızlı gidersem takılıp düşebiliyorum” diye vurguluyor ve rehberi hakkında şunu ekliyor: “Onun arkadaşlığı harika.”

Walter ve Dario Olguín'in dostluğu

Walter Álvarez ve Darío Olguín, Mendoza'dan koşma tutkusunu paylaşan iki kişi. Birkaç yıl önce bir telefon görüşmesi onları bir araya getirdi ve Bu güne kadar sürdürdükleri bir dostluk başladı.

Walter Álvarez ve Darío Olguín bir takım ve arkadaş oldular.  Walter'ın karısı Silvina Castro da kör ve koşucu.  Fotoğraf: Matias Martin Campaya
Walter Álvarez ve Darío Olguín bir takım ve arkadaş oldular. Walter'ın karısı Silvina Castro da kör ve koşucu. Fotoğraf: Matias Martin Campaya

Darío 47 yaşında ve hayatının yarısından fazlasını koşarak geçirdi. Birkaç yıl önce bir arkadaşı ona, kör bir kişinin rehbere ihtiyacı olduğunu söyledi ve o, bu konuda hiçbir şey bilmeden işbirliği yapmaya karar verdi. “Körler sana öğretir. Örneğin, Koşmaya gittiğinizde eşlik ettiğiniz kişiye bunu yalnız yaptığını hissettirmelisiniz.. En iyi yolu seçmeleri gerekiyor ve bu da sizi omuz üstünde ilerlemeye veya deliklerin üzerinden atlamaya zorluyor; “Rahatsız edici bir yerden geçmek zorunda olan kişi rehberdir” Açıklamak.

“Onun hedefi senin. Onun kafasına, vücuduna giriyorsun. Kendiniz için gösterdiğiniz onca çabayı çoğu zaman başkası için de yapmak zorunda kalırsınız. Ve bazen o diğer kişinin projesi sizin projeniz haline gelir” diye analiz ediyor Darío.

Walter çocukken bir gözünü kaybetmiş, otuz yıl önce bir yılsonu gezisinde diğer gözünü de kaybetmişti. Görme yetisini tamamen kaybetmesine neden olan olaydan sonra kader, hayatının aşkını karşısına çıkarmıştır. Spor yapan ve tanışan bir grup kör insanla takılmaya başladı. Silvina CastroYarışa rehberiyle de katılan ve evlendiler. Üç kızları var: Delfina, Carolina ve Martina.

İletişim.  Tasma, kör koşucu ile yarışlarda ona eşlik eden rehber arasındaki bağlantıdır.
İletişim. Tasma, kör koşucu ile yarışlarda ona eşlik eden rehber arasındaki bağlantıdır.

“Kör olduğumda spor yapmaya başladım ve bu benim için En iyi rehabilitasyon yöntemidir. Kafa herhangi bir tarafta olabilir ama sporla dengelersiniz. Fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak size iyi gelir. Walter, “Muhteşem” diye düşünüyor.

Birlikte 5 ile 21 kilometre arasında farklı mesafelerde testler gerçekleştirdiler. “Walter'ın hiçbir sınırı yoktu ve çok koşmaktan da korkmuyordu. Ben de onunla birlikte bunu yapmaya hazırlandım” diyor Darío ve heyecanla ekliyor: “Körlerin koştuğunu gördüğümde Bana engelli benmişim gibi hissettiriyorlar.çünkü bazen haksız yere kendime sınırlar koyuyorum ama onlar bunu yapmıyor.”

Rehberler yurt dışından satın alınan ve pahalı olan bir tasma kullanıyor. Darío, “Kör adama kimsenin onu tutmadığı, ancak tek başına gittiği hissini veren bir lastik dikiyoruz” diye detaylandırıyor. Şimdi ise yaklaşık 50 santimetrelik halattan oluşan, kemer taklidi yapan ve daha fazla konfor sağlayan bir sistem kullanıyorlar, çünkü her biri kendi bağımsız vuruşuyla ilerler.

Hedef gerçekleşti.  Florencia Viani rehber oldu ve 34 yaşındaki görme engelli koşucu Jonathan Tisera ile birlikte bitiş çizgisini geçti.  Fotoğraf: Matias Martin Campaya
Hedef gerçekleşti. Florencia Viani rehber oldu ve 34 yaşındaki görme engelli koşucu Jonathan Tisera ile birlikte bitiş çizgisini geçti. Fotoğraf: Matias Martin Campaya

Ayrıca yarışlarda duygu alışverişinde bulunduklarını da söylüyorlar. Rehber nasıl ki kör bir kişinin görsel olarak algılayamayacağı detayları önceden tahmin ediyorsa, rehber de görebilen bir koşucunun fark edemeyeceği diğer bilgileri sağlar. “Örneğin koşarken Walter bana barbekü kokusu geldiğini söylediği zamanlar oluyor. Ve kokunun nereden geldiğini görmek için her yere bakmaya başlıyorum” diyor Darío.

Arkadaşlık ilişkisine ilişkin olarak şu katkılarda bulunur: “Diğer kişiyle bağ kurulur ve oluşur. Zamanla onun zevklerini, koşu tarzını, hangi tarafa yönlendirilmeyi tercih ettiğini, ne hakkında konuşmaktan hoşlandığını ve diğer birçok şeyi öğreneceksiniz.”

Daha sonra diğer koşucuları da katılmaya teşvik ediyor: “Korkunuzu kaybetmeniz gerekiyor. Seni değerlendirmeyecekler, ilk başta yanlış yaparsan yargılamayacaklar. “Bir kişinin bağımsız hissetmesine, yürümesine, koşmasına veya bisiklete binmesine, dışarı çıkmasına yardımcı olacaksınız.”

Walter'a göre rehber eşliğinde koşmanın en büyük zorluğu yarışmalara katılan kişi sayısından kaynaklanıyor. “Yanından geçiyorlar ve birimizin kör olması nedeniyle birlikte koştuğumuzu anlamıyorlar. Sonra yolları kesişiyor ve yanlışlıkla size çarpabiliyorlar ama düşmenize sebep oluyorlar ya da kendileri düşüyor” diye açıklıyor.

Ancak Walter engeller karşısında durmaz. Hedeflerinin olduğunu söylüyor ve bundan sonrasını şöyle anlatıyor: “Gelecek sezon Aconcagua'ya tırmanmak istiyorum.”

Spor ve ruh sağlığı

Psikoloji mezunu Valentina Ternengo, sporun üretkenlik yarattığını gösteren çeşitli çalışmaların bulunduğunu açıkladı. zihinsel sağlık yararları. İnsanlarda hazzı ve refahı artıran dopamin ve serotonin gibi nörotransmitterlerin salınmasını sağlar. Faaliyetleri başkalarıyla birlikte yürütme gerçeği Hayal kırıklığı toleransını geliştirir, çünkü diğerinin yeteneklerine uyum sağlamayı ve başka biriyle koordinasyonu içerir.

“Spor, engelli insanları da aynı şekilde fizyolojik ve duygusal olarak etkiliyor. Hayal kırıklıklarının daha dostane bir yerden devreye sokulması ve yapamayacakları pek çok şey içinde olanakların devreye sokulması nedeniyle çok daha terapik bir alan haline geliyor” dedi ve bunun aynı zamanda kapasiteyi de artırdığını belirtti. kendine güven ve özsaygı için.

Ayrıca Ternengo şöyle açıkladı: “Koşmak bir takım sporu olmasa da sosyal olarak yaratılan, alan sağlayan ve uğruna savaşacak bir şeyi olan insanları her gün ayağa kaldıran insanları öznelleştiren bir yerdir. Bu hedef belirlemeHem yüksek performansta hem de amatör sporlarda, Aynı zamanda yansıtma yaratır ve günlük hayata anlam kattığı için zihinsel sağlık bakımını artırır. “Kişi sporda anlam buluyor.”

Mari Estefani Carvajal, Manuela Gómez, Natalia Sago, Camila Sirolli ve Bernabé Luna (Yüksek Lisans Clarín-San Andrés Üniversitesi)