“Bu olabilecek en kötü şey”

Yenilmez

Active member
Lautaro Leguizamo (21) Her zaman inşaat ticaretiyle uğraşan geniş bir ailenin parçasıdır. Annesi Liliana Leguizamon'un kız kardeşidir. José Leguizamon (65) ve Rubén Leguizamon (63). Amca ve yeğen Lautaro ve José, bu öğleden sonra saat 13.00'ten önce, New York'ta bulunan bir inşaat sahasında meydana gelen çökme sonrasında enkaz altında kalan iki işçidir. 1600'de Cramer, Okul Çocuklarının kalbi. Saat 17.00'den beri ikisi Pirovano Hastanesi'nde.

Kardeşim (José) müteahhit. Bu işi alıyor ve bizi o şantiyede çalışmaya götürmeye karar veriyor çünkü daha fazla personele ihtiyacı var. Bir iki işçiyle yaptığı işler var ama burada yedi kişiydikdiğer ağabeyim yoktu, şans eseri işe gelmemişti” diyor Rubén Leguizamo. Zurna.

Rahatlayan Rubén, hem kardeşinin hem de yeğeninin durumlarının iyi ve morallerinin iyi olduğunu söylüyor: “Gülüyorlar, mutlular, bu da beni mutlu ediyor”.

Yirmi gün önce José, Colegiales'te bir PH inşaatında kendisi ve ailesi için iş bulmayı başardı. Ruben açıklıyor Zurna zaten binanın koşullarında hoşlanmadığı şeylerle karşılaştığını söyledi.

“Beğenmedim çünkü eski bir ev olduğunu ve tuğla tozunun üzerinde duruyormuş gibi göründüğünü gördüm. Bende güvensizlik yarattıRubén, “Bir noktada bazı şeyler hakkında içimde bir his oluştu ama çalışmanız, eve ekmek getirmeniz gerekiyor” diyor.

Bu pazartesi, tüm Leguizamo ailesi sabah saat dörtte kalktı ve beş buçukta yola çıktı. Moreno'dan (Buenos Aires Eyaleti) işe doğru gidiyorlar ve her gün saat sekizde oraya varıyorlar. Yedi işçiden altısı oradaydı: José, Rubén, Lautaro, Enzo (29, José'nin oğlu), Santiago (27), Rodrigo (24).

Video

Operatör neredeyse dört saat tutuklu kaldı ve hastaneye kaldırıldı. AYNI operasyonda itfaiye ekipleri ve belediye polisi çalıştı.

Rubén, en genç olan Lautaro'nun, eğitimini tamamlamak için katıldığını söylüyor lisanslı elektrikçi: “Bunu, yani inşaatı öğrenmesi gerekiyor, çünkü yarın bir projeyi üstlenebilir, aynı zamanda onu yönetebilir ve sorumlu kişileri görevlendirebilir.”

Öğleden sonra herkes zemin katta mate içip kızarmış kek yerken çalışıyordu. Daha sonra olanları Rubén çok iyi hatırlıyor. “Lautaro ile sohbet ediyorum, başka bir yeğenimle birlikte iskeleye çıkıp ip atıyorum, duvarı kaldıracak ölçüyü belirliyoruz. Ve orada hakaret ettiğini, bir şeyler söylediğini hissediyorum ve orada patlamayı hissediyorsunuz. Her şey çöktü, tüm yapı”.

Patlama, yeniden yapılanma sırasında bir levhanın çökmesi sonucu meydana geldi. Rubén şöyle devam ediyor: “Ve tam üstümde bulunan kiriş olan yeni levha beni kurtarıyor. Bütün yapı yanımdan geçiyor. Bazı büyük bloklar. Kardeşim de orada kalmıştı, çok kötüydü. Çok şikayet ettiği için onu dışarı çıkarmak için uğraştık, Lauti'nin ağladığını duydum, aradığımda dinledi. Sonra kendimi daha çok kardeşime adadım, o da bana şunu söyledi: 'Siyah, ölüyorum'”.

Video

Çok sayıda itfaiye ekibi çalışıyor. Sıkışmış insanlar var.

Enzo, Rodrigo, Santiago ve Rubén Sinir krizi geçirmelerine rağmen herhangi bir yaralanmaları yoktu.. José en çok tehlikeye atılan kişi oldu ve bir fotoğrafla birlikte hızla Pirovano Hastanesine transfer edildi. bilinç kaybı olmadan kafa travması.

Lautaro'yu enkazdan çıkarma çalışması dört saat sürdü. Ancak saat 17.05'te sedyeyle kaldırıldı, AYNI personel tarafından tedavi edildi ve aynı tıp merkezine nakledildi.

“Yaşanan korkunçtu, hayatımın en kritik anıydı, bakın çetin fırtınalar atlattım. ama bu olabilecek en kötü şeySanki bir kabusun içindesiniz ve çıkmak istiyorsunuz. Kardeşimi göremediğim için çığlık atmaya başladım, kardeşimi veya Lautaro'yu göremediğim için ne kadar heyecanlandığıma bakın. Diğerlerini gördüm ama onları görmedim, o yüzden diyorum ki 'Bu kadar mı molozla kaplı?' Etkileyici bir moloz dağıydı.“İki metre, üç metre gibi” diye anımsıyor hastane görevlisinin dışındaki adam, hala gözle görülür derecede sarsılmış halde.

Bu öğleden sonra yaşadıkları aşırı durum ve maruz kalma nedeniyle bir daha aynı işte çalışacağını düşünmediğini söylüyor.

Belgrano'da heyelanda mahsur kalan işçiyi kurtardılar. (Fotoğraf: TN Yakalama)

“Bence Tanrı da katılıyor ama bu aynı zamanda bir uyarı, bir dikkat çağrısı, düşünmek, işlerin nasıl yapıldığını görmeye başlamak gibi. biri yeniden doğar, bu birçok şeyi yeniden düşünmeniz gerektiği anlamına gelir. Ve hayat devam ediyor” diye bitiriyor. İkisi de kalacaktı gözlemde yaşadıkları maruziyet ve ezilme süreleri de dikkate alınarak en az 24 saat boyunca tıp merkezinde kalmaları gerekmektedir.

İşçilerden biri ihbarda bulundu Zurna Çalışmadan sorumlu mimar Luciano Ferreira'nın sahada bulunmadığı belirtildi.